Подільський краєвид.
Хмельницька область розташована в Західній частині Правобережжя України. Загальна площа її становить 20,6 тис.км2 (це 3,4% від усієї території України). Вона простяглася на 210 км. з півночі на південь і 140 км. із заходу на схід. На сході Хмельницька область межує з Вінницькою, на заході – з Тернопільською, на північному заході – з Рівненською, на півночі – з Житомирською, а на півдні – з Чернівецькою областями.
Область розташована на південному заході Східноєвропейської рівнини в зонах лісостепу і мішаних лісів.
На території області налічується 165 річок, які належать до басейнів Дністра, Південного Бугу і Прип'яті.

Річка Збруч.
Течуть на південь і впадають у Дністер: Течуть на схід:
– Збруч (загальна довжина 255 км) – Південний Буг (792 км)
– Жванчик (106 км) – Плоска (28 км)
– Смотрич (169 км) – Самець (24 км)
– Мукша (58 км) – Мшанець (21 км)
– Тернава (64 км) – Случ (451 км)
– Студениця (85 км) – Хомора (110 км)
– Ушиця (122 км) – Вовк (71 км)
– Калюс (65 км) та інші. – Бужок (78 км)
Течуть на північ:
– Горинь (659 км)
– Корчик (85 км)
– Ікопоть (45 км).
Найбільші озера: Святе озеро у Славутському районі, Кузьминське у Красилівському, Новоставецьке у Теофіпольському районі та Летичівське озеро.
Грунти області – переважно чорноземи та сірі опідзолені, на яких розміщується близько 70% сільськогосподарських угідь. Область багата запасами торфу (Теофіпольський, Хмельницький, Полонський та Славутський райони).
На території області розвідано 260 родовищ корисних копалин, з яких експлуатується близько ста (цегельні глини, піски, вапняки для виробництва вапна, вапняки та граніти для виробництва щебеню і буту).
На території області розвідано 21 родовище граніту із запасами 230-250 млн. м2 (вздовж річки Случ біля Старокостянтинова, річки Південний Буг біля Меджибожа і річки Хомори біля Полонного).
Хмельниччина – єдиний регіон в Україні, де розвідані родовища сапонітових глин. Запаси Хмельницьких родовищ сапонінів сягають понад 100 млн. тонн.
На півдні області розвідані комплексні родовища глауконітових пісків. Є також поклади фосфоритів – сировини для виробництва мінеральних добрив.
Область має також потужні запаси лікувальних і столових вод. Нині розвідані та досліджені родовища мінеральних вод типу „Нафтуся”, „Миргородська”, родонові води, 10 родовищ столових вод.
Клімат області помірно континентальний (м'яка зима і тепле вологе літо). Пересічна температура січня становить –50, липня – +190С.
Фауна області складає 311 видів хребетних (60 ссавців, 190 птахів, 10 рептилій, 11 амфібій). 15 занесено до Червоної книги. 77 видів нашої фауни занесені до обласної Червоної книги. В лісах зустрічаються олені і лосі, дикі свині і косулі, білки і борсуки, вовки і лисиці, зайці-русаки, видри, тхори, їжаки, куниці, вужі, гадюки та багато інших.
У флорі Хмельниччини майже 1500 видів вищих спорових і насінних рослин, з яких 237 видів потребують охорони. Вони ввійшли до обласної Червоної книги. З них 68 видів рослин занесені до Червоної книги України.
Про рослин і тварин Хмельниччини, занесених до Червоної книги України, можна дізнатися на сторінці сайту “Наші видання”.
• Люби і бережи природу рідного краю!: Рослини Хмельниччини, занесені до Червоної книги України: Набір закладок для користувачів-учнів 1-9 класів.,
• Люби і бережи природу рідного краю!: Тварини Хмельниччини, занесені до Червоної книги України: Набір закладок для користувачів-учнів 1-9 класів).
Заповідний фонд Хмельниччини становить 423 об'єкти: 127 заказників, в т.ч. 22 всеукраїнського значення, ботанічний сад, 244 пам'ятки природи, 34 парки – пам'ятки садово-паркового мистецтва, 15 заповідних урочищ. Під охорону держави взято 119 пам'яток природи.
Ландшафтною заповідною територією на Хмельниччині є Товтровий кряж (Медобори), який починається у Львівській області, перетинає Тернопільську і далі, протягнувшись Чемеровецьким і Кам'янець-Подільським районами Хмельниччини, продовжується у Чернівецькій області і Молдові. Загальна протяжність Медоборів – 250 км, а в Хмельницькій області – 90 км.
Державні заказники Хмельниччини:
– Іванковецький заказник Городоцького району (площа 796 га);
– Заказник „Кошарна” біля села Чорниводи Городоцького району (120 га);
– Заказник „Івахновецькі Товтри” у Чемеровецькому районі (155 га);
– Заповідник „Циківська лісова дача” на межі Кам'янець-Подільського і Чемеровецького
районів (290 га);
– Заказник „Кармалюкова гора” біля села Привороття-2 Кам'янець-Подільського району
(765 га);
– „Княжпільська лісова дача” у Кам'янець-Подільському районі (310 га);
– Заказник „Сатанівська дача” у Городоцькому районі (487 га);
– „Панівецька лісова дача” біля села Цибулівка Кам'янець-Подільського району
(1000 га) та інші.