Величний пам'ятник Богдану Хмельницькому в нашому обласному центрі встановлено на Привокзальній площі біля залізничного вокзалу ще у 50-ті роки. На початку 1954 року в країні широко відзначалося 300-річчя возз'єднання України з Росією. З нагоди цієї події, на честь видатного державного діяча Б.Хмельницького місто Проскурів було перейменовано у Хмельницький, а Кам'янець-Подільську область – у Хмельницьку. Отож, постало питання про встановлення пам'ятника гетьманові в обласному центрі.
За виконання цього пам'ятника взялися одні з найкращих на той час скульпторів – народні художники України М.К.Вронський та О.П.Олійник, архітектор О.Сидоренко. Це були досить відомі, талановиті митці, лауреати Сталінської премії за скульптуру Т.Шевченка у м. Києві. За півроку роботу було завершено. Відтак, 31 липня 1955 року, в День залізничника на Привокзальній площі було урочисто відкрито пам'ятник Б.Хмельницькому.
Пам'ятник являє собою повнофігурну залізобетонну скульптуру заввишки 3,5 м. підняту на чотиригранний цегляний постамент заввишки 4 м.
Богдан Хмельницький зображений у козацькому гетьманському одязі. У зігнутій до грудей правиці він тримає символ державної влади – булаву. У величній постаті Богдана втілено незламність духу, гідність, велич видатного гетьмана. Елементи одягу створюють враження на мить призупиненого руху, який був характерним для всього життя цього великого українця.
Пам'ятник вдало вписується у екстер'єр Привокзальної площі, добре проглядається з усіх сторін. Вдале розташування і значимість особи, на честь якої встановлено пам'ятник, зробили його одним із найкращих символів міста Хмельницького, його своєрідною візитівкою.
Ще один пам'ятник Богдану Хмельницькому встановлено у 1993 році біля обласної філармонії у 500-ту річницю міста Хмельницького. Його авторами є В.Борисенко та архітектор М.Копил.
Цей пам'ятник являє собою кінну бронзову скульптуру: Богдан Хмельницький на баскому коні зображений справжнім державцем. Фігура Богдана у русі, у його правиці високо здійнята булава, лівою він притримує стремена. Встановлено скульптуру на плоскому трапецієподібному постаменті, оббитому плитами.
Монумент Богдану Хмельницькому гарно проглядається із вулиці Кам'янецької, є своєрідним символом і прикрасою невеличкої площі перед обласною філармонією.
На території Національної академії Прикордонних військ України імені Богдана Хмельницького встановлено погруддя Б.Хмельницькому (автор – архітектор К.Коржев). До речі, у місті Хмельницькому ще є четвертий пам'ятник Б.Хмельницькому, який встановлено у 2007 році біля головного корпусу інституту МАУП. Це ще одне підтвердження глибокої шани подолян до славного сина України Богдана Хмельницького, ім'я якого носить наше місто.
Прочитайте:
♦ Гостинна Д. Богдан Хмельницький започаткував галерею українських героїв / Д.Гостинна // Подільські вісті. – 2007. – 1 листопада.
♦ Єсюнін С. Найбільше Богданів у Хмельницькому : 55 років тому у Хмельницькому з'явився перший пам'ятник Б.Хмельницькому / С.Єсюнін // Є! – 2010. – 30 липня.
♦ Монастирський Д. Пам'ятник Богдану Хмельницькому (біля обласної філармонії) / Д.Монастирський // Хмельницький культурний: з минулого в майбутнє. – Хмельницький, 2006. – С. 42-44.
♦ Рожко-Павленко Л. Пам'ятник Богдану Хмельницькому/ Л.Рожко-Павленко // Хмельницький культурний: з минулого в майбутнє. – Хмельницький, 2006. – С. 44-45.
♦ Ще один пам'ятник Богданові Хмельницькому з'явився у нашому місті// Проскурів. – 2007. – 1 листопада.