МАГЕРА Микола Никанорович
Член Національної Спілки письменників України, лауреат обласних премій: імені Мелетія Смотрицького, імені Богдана Хмельницького та імені Т.Г.Шевченка. Кавалер солдатського ордена Слави та інших фронтових нагород. “Відмінник народної освіти України”, нагороджений орденом “За заслуги”. Автор більше 30 книг.
♦ Магера М.Н. Дві повісті : З давніх літ. Пастушки / М.Н.Магера. – Хмельницький, 2005. – 277 с.
Особливої уваги заслуговують повісті, включені до даної збірки. Вони є справжньою окрасою сучасної дитячої літератури. Наприклад, повість “З давніх літ” – це пам'ять про пережите, вистраждане. Це те, про що автор, очевидець і учасник тих подій, не міг не повідати дітям. Вражають авторські свідчення про голодомор тридцять третього року, побачений очима підлітка, сприйнятий свідомістю голодної дитини, в душі якої ще не зів'яли пагінці милосердя. Мотив вічного, вічна тема пам'яті, вічне почуття болю. Багато повчального і корисного знайдуть діти і у повісті “Пастушок”. Цікаві оповіді про сільських та міських дітей, їх дружбу, світобачення. І, звичайно, про те, як слід себе поводити вдома, в колективі, адже так легко переступити межу між добрим і злим.
♦ Магера М.Н. Мій Т.Шевченко : повість “Кам'янецькими стежками”, оповідання “Вимушена ночівля”, “На шхуні”, поезія “Тарасе” / М.Н.Магера. – Хмельницький, 2002. – 140 с.
М.Н.Магера з юних літ був палким прихильником та популяризатором творчості Т.Шевченка. На фронті боєць Магера не раз читав напам'ять твори Кобзаря солдатам і офіцерам. Свої знання творчості Тараса Шевченка письменник втілив у повісті “Кам'янецькими стежками”. Згодом написав ще декілька оповідань – все це увійшло до книги “Мій Т.Шевченко”. Талановито та цікаво розповідає письменник про перебування Т.Г.Шевченка восени 1846 року на Поділлі. Майже тиждень поет проживав у Кам'янці-Подільському, побував у містах Проскурові (тепер Хмельницький), Меджибожі, Летичеві. Повість високо оцінили провідні українські письменники. М.Магера був удостоєний обласної премії імені Т.Г.Шевченка.
♦ Магера М.Н. Казка про Хоробрих з Найхоробріших / М.Н.Магера ; худож. М.Андрійчук. – Хмельницький, 1997. – 24 с.: ілюстр.
Ця казка увійшла до курсу шкільної програми з української літератури для 5 класу. В ній розповідається про поневолений царем-нелюдом народ, якого і тюрмами, і голодом нищили, а він жив і боровся. Зрадник Попихач видав таємницю: сила народу – у диво-дереві Мова, що на Священній горі. Гупали об нього сокирами царські посіпаки десятки літ. Не допомогли густо понатикані біля кожної оселі пагінці царського дерева. В казці автор засуджує загарбницькі війни, поневолення народів, зрадників і різних перевертнів, які цураються свого роду, рідної мови і культури.
Ця філософська казка навчить дітей берегти і шанувати рідну мову, закликає стати Хоробрими з Найхоробріших у битві за нове життя.
♦ Магера М.Н. Маленька хрестоматія : на допомогу учням і вчителям 5-х класів / М.Н.Магера ; худож. М.О.Андрійчук. – Хмельницький, 1999. – 62 с.
До “Маленької хрестоматії” включено твори Миколи Магери, рекомендовані Міністерством освіти і науки України для позакласного читання для учнів 5 класу. Відомий український письменник Олесь Гончар у свій час писав М.Магері: “Якби моя змога, то я такі речі, як “Мати Божа”, або “Добра дівчинка”, або “Діда спродують” і “Зелені паляниці” давав би в шкільних читанках, щоб їх читала вся юна підростаюча Україна…”. І справді, активно, гостро звучать твори, включені до “Маленької хрестоматії”. Вони збуджують дітей до самостійного пошуку істини, відповідають на багато запитань, пов'язаних з нелегкими і трагічними сторінками історії України.